Sürat ve Çabukluk Gelişimi


Sürat ve Çabukluk Gelişimi
Yazı Boyutu  

Sürat sırasında kullanılan enerji kaynağı ATP ve CP tır. Bu enerji kaynaklarının kapasitesi yetişkinlerden daha düşüktür. Bu düşüklüğün diğer bir nedeni de kas kuvvetindeki düşüklüktür.

Tarih : 21.12.2009 - 18:42:20Yaşla birlikte kuvvet ona bağlı olarak sürat performansı artmaktadır. Çocuk ve genç futbol oyuncularının yaşlarına göre 0-10-20-30 m sprint performansları tablo 7 sunulmaktadır.
 
 
Kısa süreli güç ve sürate etki eden faktörler, sinir sistemi, kuvvet, koordinasyon, teknik, esneklik, enerji üretimi ve antrenmandır. Bu faktörlerin bazıları ergenlik dönemi öncesi, bazıların da ergenlik dönemi sonrası gelişmektedir.
 
Futboldaki sürat, yön değiştirmeli ve yön değiştirmesiz olarak gözlenmektedir. Yön değiştirmeli sürat (çabukluk), ani duruş (pozitif ivmelenme), yön değiştirme ve tekrar hızlanmayı (negatif ivmelenme) içermektedir Çabukluk performansı önemli oranda kuvvet ve gücü gerektirmektedir.
 
Bu nedenle yaşla birlikte gelişen kuvvet seviyesi çabukluk performansını etkilemektedir.
 
Özellikle ergenlik dönemi ile beraber çabukluk performansındaki gelişmeler hızlanmaktadır. Dolayısıyla çabukluğu antrene edilebilirliği de ergenlikle beraber başlamaktadır.
 
Yön değiştirmesiz sprint sürati ise, reaksiyon, çıkış, pozitif ivmelenme ve maksimal sürati içermektedir. Futbol için en önemli sürat bölümleri reaksiyon, çıkış, pozitif ivmelenme süratidir. Reaksiyon hızı 10-12 yaşındaki çocuklarda yetişkinler seviyesine ulaşmıştır.
 
Çıkış ve pozitif ivmelenme sürati, sinir sistemi gelişim ile birilikte, kuvvet gelişimini de gerektirdiği için ergenlik dönemine kadar çok büyük gelişme yoktur.
 
Fakat 12-13 yaşından itibaren yaşla birlikte performansında çıkış ve pozitif ivmelenme süratinde gelişmeler görülmektedir. 12-13 yaşından daha düşük yaşlarda, sinir sistemi kaynaklı adım frekansındaki gelişmelerden dolayı süratte gelişmeler söz konusudur.
 
Yukarıdaki nedenlerden dolayı, sinir sistemi gelişimi 5 yaşından itibaren olgunlaştığı için sürat ve hızı geliştiren aktivitelerde hareket frekansına ve reaksiyon hızına yönelik egzersizlere başlanabilir. Ayrıca 10-11 yaş altında, koşu tekniği de antrene edilmesi gereken diğer bir özelliktir.
 
12-13 yaşından itibaren kuvveti gerektirmesi dolayısıyla adım uzunluğunu arttırmaya yönelik sprint sürati antrenmanlarına yer verilebilir.
 
Özetle; 7-12 yaş adım frekansı, teknik ve reaksiyon, ergenlikle ile birlikte adım uzunluğu çalıştırılabilir.
 
Sürat ve Çabukluk Antrenmanlarında Yüklenme Yöntemleri
 
Egzersiz seçiminde güvenlik ve yaşa uygunluk çok önem verilmesi gereken bir kriterdir. Diğeri de topu, kaleyi ve rakibi gerektirmesi ve futbol özgü olmasıdır.
 
10-12 yaş altı çocuğun futbol oyunu aktiviteleri sırasında çok sayıda kısa süreli sürat egzersizleri yer almaktadır (ani duruş, ani yön değiştirme, sprint vs.).
 
Oyun sırasındaki bu tür aktiviteler çocuğun güç ve süratini arttıracak kadar şiddetli ve yeterli olabilir, yani oyun kendisi bu yönde ilerleme sağlayacaktır.
 
12 yaş üstü çocuklarda sürat ve çabukluk antrenmanlarına başlanabilir.
 
Bu çalışmalar, top, kale ve rakibi içermeli ve futboldaki sürati içeren pozisyonları taklit etmelidir. 12 yaş üstü çocuk ve genç futbolcular için sürat antrenmanı yüklenme yöntemleri aşağıdaki gibidir.
 
Tepki ve çıkış sürati:
 • Mesafe 5-10 m .
 • Şiddet: %100 maksimal
 • Tekrar sayısı: 3-4 tekrar,3-4 set, toplam 12-14 tekrar
 • Dinlenme süresi: Tekrarlar arası 45-60 sn,
 • Egzersiz seçimi: Reaksiyon oyunları (kovalama ve yakalama oyunları, topla reaksiyon oyunları,
 
Amaç: Tepki ve çıkış sürati
 
Uygulama: Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, antrenör topu sağ veya sol yöne atar. Topun gittiği yöne doğru sporcular kaçarlar, diğer taraftaki oyuncular, kaçan oyuncuları 5 m içinde yakalamaya çalışırlar.
 
 
Amaç: Tepki ve çıkış sürati
 
Uygulama: Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, köşe sayısının bir fazlası oyuncu vardır, köşede yer almayan oyuncu beşgenin ortasındadır. Antrenörün hoop!! komutu ile futbolcular süratle yer değiştirerek yeni köşe kapmaya çalışırlar, bu arada boştaki oyuncu da boş bir köşe kapmaya çalışır. Köşe kapamayan oyuncuya küçük bir ceza verilir.
 
Pozitiv ivmelenme sürati;
 • Mesafe: 20-25 m, hızın gittikçe arttığı (+) ivmelenme koşusu
 • Şiddet: %100 maksimal
 • Tekrar sayısı: 3-4 tekrar, 2-3 set, toplam 10-12 tekrar
 • Dinlenme süresi: Tekrarlar arası 2-3 dk,
 • Egzersiz seçimi:Rakip ve topu içeren, hedefe kaleye veya gole gideni engellemeye yönelik sürat drilleri.
 
Amaç: Pozitif ivmelenme sürati
 
Uygulama: Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, antrenör iki oyuncunun arasından araya pas atar, pas atılması ile birlikte oyuncular sprinte başlarlar. Topa önce sahip olan kaleye gol atmaya gider, diğer oyuncu gol atmaya çalışanı engellemeye çalışır.
 
 
Amaç: Pozitif ivmelenme sürati
 
Uygulama: Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere antrenör iki oyuncunun arasından araya pas atar, topa önce sahip olan istediği kaleye yönelir. Diğer oyuncu da gol atmaya çalışanı engellemeye çalışır.
 
Çabukluk:
 • Bir tekrar süresi: 6-8
 • Şiddet: %100 maksimal
 • Tekrar sayısı: 3-4 tekrar, 2-3 set, toplam 10-12 tekrar
 • Dinlenme süresi: Tekrarlar arası 2-3 dk,
 • Egzersiz seçimi:Yön değiştirmeyi, düşüp kalkmayı, hız değiştirmeyi içeren driller
 
Amaç: Çabukluk gelişimi
 
Uygulama: Yukarıdaki şekilde yer alan çabukluk drilinde futbolcu ok istikametinde önce sağ sonra ilk başladığı yerden sola sekiz çizerek süratli koşar.
 
 
Amaç: Çabukluk gelişimi
 
Uygulama: Yukarıdaki şekilde yer alan çabukluk drilinde futbolcu ok istikametinde hunilerin etrafından yön değiştirerek koşar.
 
 
Amaç: Çabukluk gelişimi
 
Uygulama: Yukarıdaki şekilde yer alan çabukluk oyununda futbolcu starttan başlayarak 5 metre sprint yapar, A ve B noktalarında kendi etrafında hızla 360º derece döner, hemen ardından dönüş sonrası 5 metre iki sprint yapar, son 5 m lik sprint bittiğinde C noktasında önce 3 m sol yana, sonra 6 m sağ yana galop!! adımlarla oyunu tamamlar.
 
 
Amaç: Çabukluk gelişimi
 
Uygulama: Yukarıdaki şekilde yer alan çabukluk hareketinde futbolcu starttan başlayarak ok yönünde 5 metre sprint yapar, huniye geldiğinde süratli sola yana koşar, yine huniye geldiğinde süratli geri koşar, yine huniye geldiğinde süratli sağa yan koşar.
 


Kaynak: Prof. Dr. Niyazi ENİSELER - Türkiye Futbol Federasyonu
Kategori: Antrenman
Bu Yazıya Ait Yorumlar
Yazdır World'e Aktar Yorum Ekle Tavsiye Et
Bu Makaleye Verilen Puanlar


1 2 3 4 5


15 kişi ortalama 3 puan verdi.

Bu makale 10181 kişi tarafından okundu.

Bu Makaleyi Paylaş - Favorilerine Ekle
Ask  Bebo  Blinklist  Blogmarks  Bloglines  Digg  Delicious  Dzone  Email  Fark  Facebook  FriendFeed  Furl  Live  Google  MisterWong  MySpace Netvibes  Netvouz Newsvine Reddit  Rss Simpy Slashdot Spurl Squidoo StubmleUpon  Stylehive Technorati Twitter  Yahoo!_Bookmarks


Antrenman


Antrenman Programı Geliştirme
Antrenman Programı Geliştirme
Çok iyi yapılanmış antrenman planı antrenöre rehberlik eder, yol gösterir ve antrenmanda yapılanlara anlam verir, neyi yaptığımızı, neyi yapmamız gerektiğini, eksik ve fazlalıkları saptamamızı sağlar.


Esneklik Gelişimi ve Antreman
Esneklik Gelişimi ve Antreman
Okul öncesi çağda kas ve iskelet gelişimi henüz yeterince kuvvetlenmediği için yüksek bir esneklik görülebilir. 8-9 yaş eklemlerin hareket genişliğinin en yüksek olduğu dönemdir bu yaşlardan sonra azalmaya başlar.


Kuvvet
Kuvvet
Kas kitlesi gelişimi ergenlik çağına kadar yavaş seyrederken, erkeklerde ergenlikle beraber gelişim hızlanır. Kızlarda ise kas kitlesi artışı ergenlikle beraber yatay bir seyreder.


Aerobik Dayanıklılık Gelişimi
Aerobik Dayanıklılık Gelişimi
Yaşla birlikte organizmanın aerobik dayanıklılığın bir göstergesi olan maksimal oksijen kullanımı artar. En büyük aerobik dayanıklılık gelişimi ani boy ve vücut ağırlığı büyümesinin olduğu 13-14 lü yaşlardır.


Yüklenme İlkeleri
Yüklenme İlkeleri
Çocuk ve gençlere antrenman yaptırırken, çocuk ve genç futbolcularda antrenman prensiplerinin bazı anahtar yönleri düşünmek gerekir. Çocukların antrenmanlara verdikleri tepkiler yetişkinlerden farklı olarak, büyüme gelişmeyle doğrudan ilişkilidir.


Sakatlık
Sakatlık
Futbol oynayan çocuk sakatlığa maruz kalabilir. Çocuk futbolcunun sakatlığı, direk darbe sakatlığından ziyade, hızlı büyüme, yanlış, yetersiz ve aşırı antrenman kaynaklıdır.


Sıcak ve Soğuk Ortamlarda Antrenman
Sıcak ve Soğuk Ortamlarda Antrenman
Çocukların aşırı sıcak ve soğuk havalarda spor yapması yetişkinlere göre daha sakıncalıdır. Çünkü çocuğun ısı düzenleme (terleme) mekanizması yetişkinlere göre yeterince gelişmiş değildir.


Büyüme ve Olgunlaşma
Büyüme ve Olgunlaşma
Çocuk ve genç büyüdükçe ve geliştikçe futbol performansı da artacaktır. Yaş ilerledikçe futbolcu maç sırasında daha hızlı, daha dayanıklı ve daha kuvvetli olacaktır.


Futbol Oyununun İhtiyaçları
Futbol Oyununun İhtiyaçları
Çocuk futbolu hep arka planlarda kalmaktadır. Bu da, çocuk futbol antrenmanlarının daha az bilinçle yapılmasına neden olmaktadır.


İlk         Geri         Son

Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım Fenerbahçe Başkanı

Aziz Yıldırım (d. 1952, Ergani, Diyarbakır) Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanıdır. 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanlığını yapmaktadır.

Atatürk ve Fenerbahçe

Atatürk ve Fenerbahçe

"Fenerbahçe Kulübünün her tarafta beğenilip değer verilen, ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımı olanları tebrik etmeği görev edinmiştim. Bu görev ancak bugün yerine getirilebilmiştir. Takdir ettiğimi ve kutladığımı buraya kaydetmekle övünüyorum. "

3.5.1918 / Ordu Komutanı Mustafa Kemal

Yıldızlar

Zafer Göncüler Kimdir?

Başarılı ve uzun bir kariyer...

Zafer Göncüler Ankara Fener Futbol Okulu (Futbol Akademisi - Futbol Eğitimi) Koordinatörü

Zafer Göncüler Fenerbahçe de hem futbolcu hem de menajer olarak şampiyonluk yaşamış, Türkiye nin tüm liglerinde bir çok kulüpte görev almış bir çok başarıya imza atmış bir teknik adam.

Fenerbahçe Gazetesi Ropörtaj

Fenerbahçe Gazetesi Ropörtaj

Fenerbahçe Gazetesinden Eyüp KARADAYInın Zafer GÖNCÜLER ile yaptığı özel ropörtaj.

Sosyal Paylaşım Siteleri

Futbol okulumuzu Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden takip edebilirsiniz.


Ankara'da Hava Durumu

ANKARA ANKARA

Fenerbahçe

Dünya Futbol Tarihi

Dünya Futbol Tarihi

Futbolun nerede ve nasıl icat edildiği tam olarak bilinmemekle beraber, eski tarihi uygarlıklardan Çinliler, Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar ve Mayalarda bu kültürlerin bir parçası olan ayakla vurulan bir oyun oynadıklarından bahsedilmektedir.