Antrenman Programı Geliştirme


Antrenman Programı Geliştirme
Yazı Boyutu  

Çok iyi yapılanmış antrenman planı antrenöre rehberlik eder, yol gösterir ve antrenmanda yapılanlara anlam verir, neyi yaptığımızı, neyi yapmamız gerektiğini, eksik ve fazlalıkları saptamamızı sağlar.

Tarih : 21.12.2009 - 18:42:50Organize edilmiş ve planlanmış antrenman programı, amaçsız ve tesadüfi yaklaşımları ortadan kaldırır.
 
Aslında antrenmanı planlamak demek, antrenmanda yapılanlara organizmanın reaksiyonunun ne olacağını tahmin etmek demektir.
 
Antrenmanda planlanan yükler sonucu oluşan yorgunluğu oyuncu kaldırabilir mi, verilen dinlenme süresi enerji kaynaklarını yenilemeye yeter mi, herhangi bir teknik-taktik egzersizin süresi veya tekrar sayısı öğrenmek veya öğrenileni pekiştirmek için yeterli mi?
 
Bir sonraki antrenmana kadar geçen süre enerji rezervlerinin süper tamlaması için yeterli mi?
 
Ayrıca antrenman programı, sporcunun potansiyelini, gelişimini ve mevcut ekipmanı düşünmesi gerekir. Antrenman planı, testlerdeki ve müsabakadaki oyuncunun performansına dayandırılmalıdır.
 
Antrenman programı basit olmalı, fikir verici ve esnek olmalıdır.
 
Antrenman programı bir reçete değildir.
 
Takımı, oyuncuları içinde bulundukları koşulları bilmeden, yorumlamadan birkaç veri ile program hazırlanmamalıdır. Antrenör ancak örnek programlardan esinlenerek kendi programını hazırlayabilir.
 
Antrenör futbolcuların becerilerinin ve performanslarının sürekli gelişeceğini düşünmelidir, plan gelecekteki gelişmeleri öngörecek şekilde hazırlanmalıdır.
 
Bu öngörü ile değişim ve gelişim üzerine amaçlar geliştirilmeli ve bu amaçlar uygun antrenman yöntemleri ve araçları dikkatli ve ayrıntılı olarak planlanmalıdır.
 
Bazen değişim olumlu yönde değil olumsuz yönde de olabilir, antrenör program yaparken bunu da düşünmelidir.
 
Belirli aralıklarla, periyodik olarak performans ve antrenman hedefleri belirlenir. Süreç içinde hedeflerin yakalanıp yakalanamadığına göre, antrenman programı yeniden revize edilir. Böylece antrenman programının sürekliliği sağlanır.
 
Her bir antrenman bölümü için antrenman programını oluştururken, antrenmana etki eden faktörleri ve antrenman amaçlarını göz önüne almak gerekir. Bunun sonucunda ancak, daha mantıklı, daha bilimsel antrenman programı oluşturulabilir.
 
İyi bir antrenör, bir günlük, bir haftalık, bir dönemlik ve yıllık antrenman programını yapar ve kullanır. Ayrıca gelecekte yüksek performansı amaçlayan 8-16 yaş grubundaki çocuk ve gençler içinde uzun süreli planlar yapılabilir.
 
Günlük ve haftalık antrenman planlamaları, yıllık ve çalışılan antrenman dönemi amaçlarına hizmet etmek ve uyumlu zorundadır.
 
Bir Seans Antrenman Planı
 
Bir seans antrenman planı küçük parçalara ayrılabilir. Bu temel yapı 3-4 parçadan oluşabilir. Bir seans antrenman;
 
Antrenmanın tanıtımı (1-2 dk),
Hazırlık (ısınma, 10-20 dk),
Ana bölüm (50-60 dk),
Sonuç (soğuma) (5-10 dk), bölümünden oluşur.
 
Antrenmanın başından itibaren iş yükü artar, antrenmanın sonuna doğru azalır.
 
Antrenmanın süresi yaş grubuna göre değişir, yaş ilerledikçe antrenmanın süresi uzar. Çocuk ve gençlerin yaş gruplarına göre antrenmanın süreleri tablo 1 de daha detaylı olarak verilmektedir.
 
Sürat, çabukluk, koordinasyon, kuvvet ve teknik beceriler gibi yorgunlukla performansı bozulan özelliklerin antrenmanı, antrenmanın başında ısınmadan hemen sonra yapılmalıdır.
 
Yorgunluğa rağmen yorgunluktan etkilenmeyecek aerobik dayanıklılık gibi antrenman özellikleri antrenmanın sonunda çalışılabilir.
 
Bir seans örnek antrenman programları;
 
 • Antrenmanın tanıtımı : 1-2 dk.
 • Hazırlık ısınma : 15 dk.
 • Ana bölüm : 45-50 dk.
 • Sürat veya çabukluk drilleri : 15 dk
 • Sınırlı alan oyunları 5:5, 6:6 : 30-35 dk
 • Soğuma : 5-10 dk
 
............................................
 
 • Antrenmanın tanıtımı : 1-2 dk.
 • Hazırlık ısınma : 15 dk.
 • Ana bölüm : 55-60 dk.
 • Gol vuruş becerisini geliştirici hareketler : 20 dk.
 • 2/3 alanda 8:8, 9:9 çift kale maç : 20 dk
 • Aerobik dayanıklılık antrenmanı : 20 dk.
 • Soğuma : 5-10 dk.
 
............................................
 
 • Antrenmanın tanıtımı : 1-2 dk.
 • Hazırlık ısınma : 15 dk.
 • Ana bölüm : 45-50 dk.
 • Kendi vücut ağırlığı kuvvet antrenmanı : 20 dk.
 • Sınırlı alan oyunları : 5:5, 6:6 25-30 dk.
 • Soğuma : 5-10 dk.
 
Bir Haftalık Antrenman Programı
 
Yüksek yoğunlukta antrenman günleri, toparlanmanın olduğu düşük şiddetli antrenman günleri, yüklenme ve toparlanma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde haftalık program dahilinde organize edilmelidir.
 
Aşağıda örnek haftalık programlar verilmektedir, bu programlar birer örnektir, antrenöre ancak esin kaynağı olabilir, kendi takımlarında oyuncular farklıdır. Farklı takımlar ve oyuncuların farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle haftalık antrenman programları da farklı olmalıdır.
 


Kaynak: Prof. Dr. Niyazi ENİSELER - Türkiyr Futbol Federasyonu
Kategori: Antrenman
Bu Yazıya Ait Yorumlar
Yazdır World'e Aktar Yorum Ekle Tavsiye Et
Bu Makaleye Verilen Puanlar


1 2 3 4 5


7 kişi ortalama 3 puan verdi.

Bu makale 14766 kişi tarafından okundu.

Bu Makaleyi Paylaş - Favorilerine Ekle
Ask  Bebo  Blinklist  Blogmarks  Bloglines  Digg  Delicious  Dzone  Email  Fark  Facebook  FriendFeed  Furl  Live  Google  MisterWong  MySpace Netvibes  Netvouz Newsvine Reddit  Rss Simpy Slashdot Spurl Squidoo StubmleUpon  Stylehive Technorati Twitter  Yahoo!_Bookmarks


Antrenman


Sürat ve Çabukluk Gelişimi
Sürat ve Çabukluk Gelişimi
Sürat sırasında kullanılan enerji kaynağı ATP ve CP tır. Bu enerji kaynaklarının kapasitesi yetişkinlerden daha düşüktür. Bu düşüklüğün diğer bir nedeni de kas kuvvetindeki düşüklüktür.


Esneklik Gelişimi ve Antreman
Esneklik Gelişimi ve Antreman
Okul öncesi çağda kas ve iskelet gelişimi henüz yeterince kuvvetlenmediği için yüksek bir esneklik görülebilir. 8-9 yaş eklemlerin hareket genişliğinin en yüksek olduğu dönemdir bu yaşlardan sonra azalmaya başlar.


Kuvvet
Kuvvet
Kas kitlesi gelişimi ergenlik çağına kadar yavaş seyrederken, erkeklerde ergenlikle beraber gelişim hızlanır. Kızlarda ise kas kitlesi artışı ergenlikle beraber yatay bir seyreder.


Aerobik Dayanıklılık Gelişimi
Aerobik Dayanıklılık Gelişimi
Yaşla birlikte organizmanın aerobik dayanıklılığın bir göstergesi olan maksimal oksijen kullanımı artar. En büyük aerobik dayanıklılık gelişimi ani boy ve vücut ağırlığı büyümesinin olduğu 13-14 lü yaşlardır.


Yüklenme İlkeleri
Yüklenme İlkeleri
Çocuk ve gençlere antrenman yaptırırken, çocuk ve genç futbolcularda antrenman prensiplerinin bazı anahtar yönleri düşünmek gerekir. Çocukların antrenmanlara verdikleri tepkiler yetişkinlerden farklı olarak, büyüme gelişmeyle doğrudan ilişkilidir.


Sakatlık
Sakatlık
Futbol oynayan çocuk sakatlığa maruz kalabilir. Çocuk futbolcunun sakatlığı, direk darbe sakatlığından ziyade, hızlı büyüme, yanlış, yetersiz ve aşırı antrenman kaynaklıdır.


Sıcak ve Soğuk Ortamlarda Antrenman
Sıcak ve Soğuk Ortamlarda Antrenman
Çocukların aşırı sıcak ve soğuk havalarda spor yapması yetişkinlere göre daha sakıncalıdır. Çünkü çocuğun ısı düzenleme (terleme) mekanizması yetişkinlere göre yeterince gelişmiş değildir.


Büyüme ve Olgunlaşma
Büyüme ve Olgunlaşma
Çocuk ve genç büyüdükçe ve geliştikçe futbol performansı da artacaktır. Yaş ilerledikçe futbolcu maç sırasında daha hızlı, daha dayanıklı ve daha kuvvetli olacaktır.


Futbol Oyununun İhtiyaçları
Futbol Oyununun İhtiyaçları
Çocuk futbolu hep arka planlarda kalmaktadır. Bu da, çocuk futbol antrenmanlarının daha az bilinçle yapılmasına neden olmaktadır.


İlk         Geri         Son

Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım Fenerbahçe Başkanı

Aziz Yıldırım (d. 1952, Ergani, Diyarbakır) Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanıdır. 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanlığını yapmaktadır.

Atatürk ve Fenerbahçe

Atatürk ve Fenerbahçe

"Fenerbahçe Kulübünün her tarafta beğenilip değer verilen, ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımı olanları tebrik etmeği görev edinmiştim. Bu görev ancak bugün yerine getirilebilmiştir. Takdir ettiğimi ve kutladığımı buraya kaydetmekle övünüyorum. "

3.5.1918 / Ordu Komutanı Mustafa Kemal

Yıldızlar

Zafer Göncüler Kimdir?

Başarılı ve uzun bir kariyer...

Zafer Göncüler Ankara Fener Futbol Okulu (Futbol Akademisi - Futbol Eğitimi) Koordinatörü

Zafer Göncüler Fenerbahçe de hem futbolcu hem de menajer olarak şampiyonluk yaşamış, Türkiye nin tüm liglerinde bir çok kulüpte görev almış bir çok başarıya imza atmış bir teknik adam.

Fenerbahçe Gazetesi Ropörtaj

Fenerbahçe Gazetesi Ropörtaj

Fenerbahçe Gazetesinden Eyüp KARADAYInın Zafer GÖNCÜLER ile yaptığı özel ropörtaj.

Sosyal Paylaşım Siteleri

Futbol okulumuzu Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden takip edebilirsiniz.


Ankara'da Hava Durumu

ANKARA ANKARA

Fenerbahçe

Dünya Futbol Tarihi

Dünya Futbol Tarihi

Futbolun nerede ve nasıl icat edildiği tam olarak bilinmemekle beraber, eski tarihi uygarlıklardan Çinliler, Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar ve Mayalarda bu kültürlerin bir parçası olan ayakla vurulan bir oyun oynadıklarından bahsedilmektedir.