Stadyum


Stadyum
Yazı Boyutu  

Şükrü Saraçoğlu Stadyumu Türkiyenin 5 yıldızlı stadı ünvanına sahip ve 2009 yılında UEFA Kupası Finaline evsahipliği yapmıştır.

Tarih : 21.12.2009 - 15:40:461908 yılının Temmuz ayında Şehremeni Operatör Cemil Topuzlu hürriyet kahramanlarına yardım amacıyla verdiği davetin konukları arasında geleceğin Fenerbahçe Başkanı Ziya Songülen ile Maruf Rıfat Beyi aramaktadır. Yurdumuzda futbolu ilk oynayan ailerden Reji Whittalın İstanbul'da bir stad yapılmadı gerektiğini söylediği konuşmanın ertesi günü en uygun yerin hazine malına ait bir çayırın olduğunu düşündüler. Başkatip Cevat aracılığıyla konu Sultan II.Abdülhamit'e anlatılmıştır. Teklifi Kabul etmeyen II.Abdülhamit daha sonra 20 yıllığına Union Club'e 3.000 altına kiralar ve çayır tahta bir perdeyle çevrilir. Ancak futbola olan ilginin azlığı bu kiranın ödenememesine neden oluyordu. Bu yüzden saha 1 yıllığına Fenerbahçeye kiralandı. İngilizlerin Union Club'tan elini çekmesi üzerine Kara Kemal klübü bünyesine aldı ve İttihat Spor adıyla değiştirdi. Türkiye'deki bütün futbol müsabakaları o yıllarda bu stadda oynanıyordu.Yine müsabaklar bu stadda devam ediyordu. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın bu stadda maç yapması nedeniyle stadın ismi Taksim stadı olarak yine değişti. Stad 1933 yılında Şükrü Saracoğlunun ve Kemal Onan'ın gayretiyle 36.000 metrekarelik alan 9.000 TL ye ve 10 ayda ödemek şartıyla Fenerbahçeye verildi. Böylece Türkiyede ilk stad mülkiyetine kazanan takım Fenerbahçe oldu. 1933 yılında stadın ismi Fenerbahçe Stadı olarak değişti. 1949 yılında bu stadın kapasitesi 25,000'e çıkarıldı ve Türkiye'nin en büyük stadı oldu. 1998 yılında stada klübün 6. Başkanı Şükrü Saracoğlu'nun ismi verildi. 2000-2001 sezonunda stadın kapasitesi 30.000 e çıkarıldı. Daha sonra stadyuma çatı eklenerek kale arkası tribünler dolduruldu ve stadın kapasitesi 48.000 e çıkarıldı ve bu stad 2006 yılında Türkiye'nin 5 yıldızlı stadı ünvanını aldı ve 2009 yılında 2009 UEFA Kupası Finaline evsahipliği yaptı.
 
 
Maraton Tribünü 14,500 kişiliktir. Maraton tribünün karşısında lüks Fenerium tribünü bulunmaktadır. Fenerium tribünlerinin koltuklarının arkasında küçük LCD ekranlar bulunmaktadır. Bu monitörler sayesinde pozisyonların tekrarlarını izleme seçeneği vardır. Bu tribünlerin sağ ve solunda Fenerbahçe'nin sponsorları Türk Telekom ve Migros Tribünleri vardır. Her iki tribünde 10,500 kapasitelidir.Böylece Stadın güvenli kapasitesi 48,000 dir. Mimarisi dikdörtgen şeklinde olan bu stadın kapasitesi 48.000 dir.
 
Çim saha boyutu 105x68 metredir ve doğal çimdir.Stadda 47.440 kapalı oturma alanı, 100 tane VIP Locası bulunmaktadır. Toplam 79 tane WC ve 438 tane klozet vardır.Stadın aydınlatma gücü 1400 luxtur ayrıca jenaratör mevcuttur. Ev sahibi takıma ait 427 m²,rakip takıma ait 286 m²,1. Hakeme ait 100 m²,2.,3. ve 4. Hakemlere ait 40 m² soyunma odası ayrıca Sağlık Odası,Delege Odası,Doping Test Odası,Konuklar İçin Resepsiyon Odası, 4 Tane İlk Yardım Odası mevcuttur. 10 Otobüs ve 1000 tane Araba kapasiteli park alanı,68 tane turnike vardır.Bu staddan dakikada 952 seyirci çıkabilir. Stada akredite olabilecek 240 tane basın(Sadece B),görev alabilecek 15 tane TV ve 5 Radyo organı,155 masa kapasiteli yazılı basın odası mevcuttur. Uzun seneler Fenerbahçe Stadı olarak anılan stad, Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetim tarafından, eski başkan Şükrü Saracoğlu'nun ismi verilerek Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu adını aldı.
 
 
19 Eylül 1982 tarihinde Altay maçıyla açılan stadın kapasitesini artıracak proje, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı süresinde yaptırıldı. Bu projeye göre numaralı, maraton ve kale arkası tribünler yıkılarak yeniden yapıldı. Böylece eskiden 21.500 kişiye maç seyretme imkânı veren stadın kapasitesi de 50.509 seyirci alacak şekilde artırıldı. 2000 senesi itibariyle yapımına başlanan açık tribün inşaatları sonrasında stat kapasitesi artırıldı. Her iki açık tribün, 12.000 seyirci kapasitesine çıkartıldı. 2000-2001 sezonunun açılış maçı İstanbulspor ile oynanırken, tamamlanan Migros Tribün'ün hizmete açılmasıyla kapasite 30.000 civarına çıkarılmış ve sezon içinde de diğer açık tribünün inşaatına başlanmıştı. 6 Mayıs 2001'de oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla hizmete giren Telsim Tribünü adı değişmiştir, seyirci kapasitesini de 42.000'e çıkarmıştır. Telsim Tribü'nü Şubat 2009 tarihinden itibaren Türk Telekom Tribünü olarak anılmaktadır.
 
Maraton Tribün'ün yıkılmasıyla uzun süre alışılagelmiş tribün atmosferinden yoksun maçlar oynayan Fenerbahçe, bundan etkilendi. İnşaat hızla bitirildi, 16 Şubat 2002 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla açılan stadda, 52.000 civarında taraftar maçı izledi. Mermer zemini, cam duvarları ile dikkat çeken tribünün içinde de iki kata açılan, 5.000 taraftar alacak kapasitede cafe, pub ve lokantalar yer alıyor. Soyunma, basın ve hakem odaları, yönetim ve toplantı salonları, 60 lüks loca, yeni açılan Fenerium ve yine bu tribün altında yer alacak olan Fenerbahçe müzesi de, taraftara ev sahipliği yapıyor. İnşaat sonrası, tüm tribünlerin üzeri özel çelik konstrüksiyonlarla tutturularak geçmiş senelerde sıkıntı yaratan ve seyircinin görüş açısını azaltan sütunlar tamamen kaldırıldı. 2002-2003 sezonunun ilk yarısında kale arkalarında tribünlerin üstü kapatıldı ve kapasite 45.755'e çıkartıldı. 2005 yılının Mart ayında numaralı tribün yıkılarak yerine 9 ayda yeni tribün yapıldı. 2006-2007 sezonunda ise ilk önce misafir takımın maçları izlediği tribünün yeri değiştirildi ve stada ısıtma sistemi eklendi. Sonunda bu stad sayesinde fenerbahçe karşı takımlar için bir kabus olmuş çoğu maç galibetini bu stadda almıştır.
 
Stadyumun içinde görsel olarak dolaşmak için tıklayınız.
 
 
İstanbul deyince aklima
Stadyum gelir
Kanimin karistigini duyarim ilik ilik
Memleketimin insanlarina
Daha fazla sokulmak isterim yanlarina
Ben de bagiririm birlikte
Avazim ciktigi kadar
Gögsümü gere gere
Ver Lefter’e Yaz deftere...
 
Bedri Rahmi


Kaynak: Wikipedia
Kategori: Fenerbahçe
Bu Yazıya Ait Yorumlar
Yazdır World'e Aktar Yorum Ekle Tavsiye Et
Bu Makaleye Verilen Puanlar


1 2 3 4 5

Henüz puan verilmedi.

Bu makale 23009 kişi tarafından okundu.

Bu Makaleyi Paylaş - Favorilerine Ekle
Ask  Bebo  Blinklist  Blogmarks  Bloglines  Digg  Delicious  Dzone  Email  Fark  Facebook  FriendFeed  Furl  Live  Google  MisterWong  MySpace Netvibes  Netvouz Newsvine Reddit  Rss Simpy Slashdot Spurl Squidoo StubmleUpon  Stylehive Technorati Twitter  Yahoo!_Bookmarks


Fenerbahçe


Kupalar
Kupalar
Fenerbahçe Spor Kulübü tüm branşlarda kazandığı 1000 den fazla şampiyonluk kupasıyla Türkiyenin en çok kupa sahibi olan kulübüdür.


Yönetim
Yönetim
Fenerbahçe Spor Kulübü başkanını ve yöneticilerini tanıyalım.


Aziz Yıldırım
Aziz Yıldırım
Aziz Yıldırım (d. 1952, Ergani, Diyarbakır) Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanıdır. 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanlığını yapmaktadır.


Kulüp Bilgileri
Kulüp Bilgileri
1895 yılında Modada oturan İngilizlerin modern futbolu oynamaya başlamaları, Fenerbahçe Spor Kulübünün kurulmasının ilk adımları olacaktı.


Şampiyon Yıllar ve Kadrolar
Şampiyon Yıllar ve Kadrolar
Fenerbahçenin şampiyon olduğu yıllar ve bu yıllarda Fenerbahçeye hizmet eden futbolcular...


Müze
Müze
Başlangıcımız olan 1899 yılından beri, ne mutlu bu şanlı kulüp için kanını canını, hizmetini terini vermiş tüm o şehitlere, sportmenlere, insanlara ki; böylesi bir kulübün müzesi şeklindeki geleceğe açılacak mabedinde ölümsüzleşeceklerdir.


Başkanlar
Başkanlar
Fenerbahçe tarihinde görev yapmış başkanlar...


Efsane Futbolcular
Efsane Futbolcular
Fenerbahçe tarihine damgasını vurmuş, unutulamayan efsane futbolculardan bazıları;


Amblem
Amblem
Bugün yüzbinlerce göğsü süsleyen Fenerbahçe Kulüp Rozeti 1910 yılında, kulübümüzün 33 numaralı azası ve devrinin Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizildi.


Tarihçe
Tarihçe
Güneş bu defa, o en güzel yıl olan 1907 senesi ilkbaharının serince bir pazar gününü aydınlatıyor ve Fenerbahçe semti de bu kez, ismini yıllarca şerefle temsil edecek olan bir kulübün ilk temsilcilerinin kalabalık gövde gösterisine sahne oluyordu.


Atatürk ve Fenerbahçe
Atatürk ve Fenerbahçe
Fenerbahçe Kulübünün her tarafta beğenilip değer verilen, ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımı olanları tebrik etmeği görev edinmiştim. Bu görev ancak bugün yerine getirilebilmiştir.


İlk         Geri         Son

Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım Fenerbahçe Başkanı

Aziz Yıldırım (d. 1952, Ergani, Diyarbakır) Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanıdır. 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanlığını yapmaktadır.

Atatürk ve Fenerbahçe

Atatürk ve Fenerbahçe

"Fenerbahçe Kulübünün her tarafta beğenilip değer verilen, ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımı olanları tebrik etmeği görev edinmiştim. Bu görev ancak bugün yerine getirilebilmiştir. Takdir ettiğimi ve kutladığımı buraya kaydetmekle övünüyorum. "

3.5.1918 / Ordu Komutanı Mustafa Kemal

Yıldızlar

Zafer Göncüler Kimdir?

Başarılı ve uzun bir kariyer...

Zafer Göncüler Ankara Fener Futbol Okulu (Futbol Akademisi - Futbol Eğitimi) Koordinatörü

Zafer Göncüler Fenerbahçe de hem futbolcu hem de menajer olarak şampiyonluk yaşamış, Türkiye nin tüm liglerinde bir çok kulüpte görev almış bir çok başarıya imza atmış bir teknik adam.

Fenerbahçe Gazetesi Ropörtaj

Fenerbahçe Gazetesi Ropörtaj

Fenerbahçe Gazetesinden Eyüp KARADAYInın Zafer GÖNCÜLER ile yaptığı özel ropörtaj.

Sosyal Paylaşım Siteleri

Futbol okulumuzu Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden takip edebilirsiniz.


Ankara'da Hava Durumu

ANKARA ANKARA

Fenerbahçe

Dünya Futbol Tarihi

Dünya Futbol Tarihi

Futbolun nerede ve nasıl icat edildiği tam olarak bilinmemekle beraber, eski tarihi uygarlıklardan Çinliler, Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar ve Mayalarda bu kültürlerin bir parçası olan ayakla vurulan bir oyun oynadıklarından bahsedilmektedir.